Blog
Palenie a problemy z sercem
Dym papierosowy szkodzi całemu organizmowi człowieka, ale skutki palenia papierosów dotykają zwłaszcza układ krążenia. Statystyki pokazują, że palacze są dwa razy bardziej narażeni na zawał serca niż osoby niepalące. To nie wszystko – przekonaj się, jakie zagrożenia czyhają na serce palacza i czy można im zapobiec.
Niezdrowa dieta a choroby serca
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego powstają przede wszystkim przez brak ruchu, nałogi, niezdrowy tryb życia i nieodpowiednią dietę. Wszystko to sprawia, że choroby serca pojawiają się u coraz młodszych osób. W Polsce są przyczyną około 50% zgonów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wpływu diety na serce, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Choroby serca - zmora każdego pokolenia
Mimo postępu w medycynie nadal nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim pacjentom cierpiącym na choroby serca i naczyń. Statystyki pokazują, że średnio co drugi Polak umiera z powodu schorzeń układu krążenia. Jest to jedna z przyczyn umieralności przedwczesnej, czyli osób w wieku 25-64 lata, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Choroby serca zaliczane są również do grupy tzw. schorzeń cywilizacyjnych.
Na czym polega badanie holterowskie?
Badanie holterowskie polega na całodobowym rejestrowaniu pracy serca. Dzięki takiej wielogodzinnej obserwacji można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego, których nie bylibyśmy w stanie stwierdzić, stosując inne metody diagnostyczne, jak np. elektrokardiogram czy echo serca.